Hakkımızda

Hoşgeldiniz,

ÇOMÜ Mühendislik Fakültesi bünyesinde kurulan Yer Bilimleri Müzesi, başta öğrencilerimiz olmak üzere tüm doğa severlere yönelik olarak çeşitli türdeki mineral, kaya, değerli taşlar ve fosillerin bir arada sergilendiği bir doğa ve yerbilimleri tarihi müzesi olarak düşünülmüştür.

Müze amaçlı koleksiyonun toplanması Eylül 2009 tarihinden itibaren sistematik olarak başlanmıştır. Müzenin ilk kurulumu, Fakülte binası giriş katında 021 no lu odanın düzenlenerek 14 sergi dolabı ile mineral, kayaç, fosil, süs taşları ve özel koleksiyonların sergilendiği mineral ve kayaç koleksiyonun 26.12.2010 tarihinde açılışı ile gerçekleşmiştir.

Örnek sayılarının artması ve yeni sergi dolaplarının katılımıyla Mühendislik Fakültesi Dekanlığı tarafından tahsis edilen yeni yerine taşınarak Dünya”nın ve Türkiye”nin çeşitli bölgelerinden toplanmış örnekler 34 sergi dolabı içinde sergilenmektedir. Örnekler ile ilgili bilgiler ve katkı veren kişi ve/veya kurumların adları dolapların içinde verilmiştir. Müzemiz, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı”na 27.02.2014 tarihinde başvurusunu gerçekleştirerek T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından 01.09.2014 tarih 60960384 – 151.01.01 167889 sayılı yazı ile “Yerbilimleri ve Doğa Tarihi Müzesi” nin kurulma olur yazısını almıştır. 14 Nisan 2015 tarihinden itibaren T.C. Kültür Bakanlığı denetiminde özel müze statüsünde müzeler listesinde “Yerbilimleri ve Doğa Tarihi Müzesi” olarak yerini almıştır.

Yerbilimleri müzemizde eğitim amaçlı gösterim odası ile Jeofizik ve Jeodezi mühendisliğinde kullanılan eski aygıtlardan örneklerin sergilendiği bölümler de ziyaretçilerin ilgisine sunulmuştur.

Yerbilimleri Müzesinin sergi dolapları, ÇOMÜ İdari ve mali İşler Başkanlığı ve Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlıklarının destekleri ile alınmıştır.Web sitemiz ÇOMÜ Enformatik bölümü tarafından hazırlanmıştır. Katkı koyan doğa severlerin adları ilgili bağlantıda ziyaretçilerin bilgisine sunulmaktadır.

Müzemiz, gerek örneklerin doğrudan katkı olarak verilmesi gerekse örnek takası yoluyla büyümesini sürdürecektir. Katkı koyan kişi ve kuruluşlara, hem web sayfamızda hem de sergi salonumuzda bulunan panolarda teşekkür edilmektedir. Bu konudaki ayrıntılı bilgi alımı için iletişim sayfamız aracılığı ile bize ulaşabilirsiniz.

Dr. Ayten Çalık

Yerbilimleri ve Doğa Tarihi Müze Sorumlusu

Proje Ekibi

Katkı koyanlar:

Yöneten:Dr. Ayten ÇALIK &  Dr. Emin ULUGERGERLİ
Tasarım:Cumali YAŞAR
Kodlama:Oğuz ÖZKEROĞLU
Cumali YAŞAR
Veri Girişi:

Dr. Ayten ÇALIK

Enes DELİBALTA

Elif ÖZCEYLAN

Eğitim Uygulamaları:

Elif ÖZCEYLAN

Mineral-Kayaç Fotoğrafları:Dr. Ayten ÇALIK
Tanıtım Fotografları:Dr. Ayten ÇALIK
İspanyolca:Alicia Barbitta
Portekizce:Flaviana A. Costa
Katkı Koyanlar:Kevser TİRELİ
İbrahim ALTINOLUK
Kerem TAŞPINAR 
Uğurcan Işiko 
Batuhan Şenkal
G. Eskin, N. Gürdük, A. Tuluk, M. A. Ülker 
  

 

 

Facebook Sayfamız

 

Öneri

E-müze sayfalarında sunulan verilere ek bilgiler için bakılabilecek kaynaklar.

http://webmineral.com/

http://www.mindat.org/

https://en.wikipedia.org/

        https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_minerals
        https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_rock_types
        https://en.wikipedia.org/wiki/Fossil
        https://en.wikipedia.org/wiki/Category:Seismology_measurement

http://www.marinespecies.org/